HemNet Home -- O HemNet-u -- SSH -- TeraTerm

TeraTerm

TeraTerm Pro je program za terminalski pristup serverima. Omogućava povezivanje putem direktne serijske veze, preko telnet protokola, i najzad, uz dodatnu biblioteku, putem SSH protokola. TeraTerm emulira VT100 i TEK4010 terminale, a podržava i deo mogućnosti VT200/300 terminala - za razliku od telnet klijenta koji standardno dolazi uz MS Windows, ove terminal-emulacije odlično funkcionišu. Prenos datoteka je omogućen putem nekoliko protokola, među kojima je i ZMODEM. Program je vrlo prilagodljiv - njegov izgled, podrazumevana podešavanja, definicija tastature itd se mogu slobodno izmeniti. Najzad, ovaj program je potpuno besplatan! Za više informacija o TeraTerm-u pogledajte datoteku "readme.txt" iz arhive. Zbog njegovih mogućnosti, preporučujemo TeraTerm ne samo kao SSH klijent, već i kao zamenu za telnet i terminalske programe koji dolaze uz MS Windows.

1. Instalacija
2. Upotreba
3. Napredne mogućnosti

1. Instalacija

TeraTerm Pro možete preuzeti sa sledećeg linka: ttermpro.exe (990 KB). Ovo je samoraspakujuća ZIP arhiva koja sadrži dodatne SSH biblioteke i sve ostalo neophodno za rad. Kada pokrenete ovaj program, on će podrazumevano raspakovati sadržaj arhive u C:\Program Files\TTERMPRO. Još je potrebno da napravite prečicu za TeraTerm na desktop-u ili u Start-meniju. Prečica na desktop-u se u operativnom sistemu Windows 95 i kasnijima pravi na sledeći način:

2. Upotreba

Kada pokrenete TeraTerm, prvo će Vas dočekati sledeći dijalog:

New connection

Ovde birate server kome želite da pristupite i na koji način. U gornjem delu dijaloga, pod stavkom "Host:" treba upisati ime ili IP broj servera, npr. "helix.chem.bg.ac.rs" ili "147.91.70.1". Pod stavkom "Service:" treba odabrati način povezivanja, "Telnet" ili "SSH". Za servere HemNet-a ovde treba odabrati "SSH". Najzad, kliknite na "OK" u dnu dijaloga.

Ako se prvi put prijavljujete putem SSH-a na neki server, pojaviće se sledeće upozorenje:

Security warning

SSH protokol proverava autentičnost obe strane koje učestvuju u vezi. U ovom slučaju, Vaš računar nikada nije ranije imao SSH vezu sa serverom "zver2.chem.bg.ac.rs", pa stoga ne može da proveri da li se zaista radi o tom hostu. Povrdite stavku "Add this machine and its key to the known host list" i kliknite na "Continue". Na taj način će Vaš računar zapisati digitalni "potpis" servera, i kada se ubuduće budete povezivali na taj server, ovaj zapamćeni potpis će biti upoređen sa potpisom koji u datom trenutku dostavlja server.

SSH Authentication

Posle ovoga pojavljuje se prozor za autentikaciju korisnika. U polja "Username:" i "Passphrase:" unesite svoje korisničko ime i šifru za pristup (Password). Ovo je ista šifra koju koristite za telnet ili za pregled e-mail-a. Sledeće četiri opcije u ovom dijalogu služe da se izabere način autentikacije - SSH protokol nudi nekoliko mogućnosti. Za prijavljivanje običnom šifrom, prva opcija "Use plain password to log in" treba da bude izabrana.

Ukoliko ste uneli ispravno korisničko ime i šifru, u glavnom prozoru TeraTerm-a ćete dobiti pristup izabranom serveru. Dalji rad je isti kao i na običnoj telnet vezi - kucate komande koje se prenose serveru i posmatrate izveštaje koje server daje na vaše komande. Npr, sledeća slika prikazuje uvodni meni Pine-a:

Pine in TeraTerm

Veza se prekida izborom opcije "Disconnect" iz "File" menija, gašenjem samog programa TeraTerm, ili tako što serveru zadate komandu za prekid veze "exit" ili "logout".

U istom trenutku možete pokrenuti nekoliko instanci TeraTerm-a i koristiti ih za pristup nekolicini servera, ili pak višestruki pristup jednom istom.

3. Napredne mogućnosti

Datoteka se sa servera na Vaš lokalni računar može preneti na sledeći način ("download"):

Datoteku sa Vašeg računara na server možete preneti na sledeći način ("upload"):

Ova dva primera prikazuju upotrebu ZMODEM protokola, koji je - zbog svojih karakteristika - najpreporučljiviji. Ipak, TeraTerm Vam ostavlja mogućnost da koristite i neki drugi protokol: Kermit, XMODEM, itd. Ako se odlučite za neki od njih, na serveru se umesto "sz" i "rz" koriste druge naredbe, npr. "sx" i "rx" za XMODEM. Pogledajte na serveru uputstva za lszrz paket: "man sz" (na helix-u "man lsz") i man rz". Na žalost, TeraTerm ne omogućava prenos datoteka putem scp i sftp protokola, već isključivo na gore opisani direktni način.

Setup meni

Meni "Setup" nudi brojne mogućnosti za podešavanje TeraTerm-a. Ovde možete podesiti izgled prozora (dimenzije, boje, izgled kurzora), font koji se koristi za terminalski prozor (inicijalno je to Courier), kako se ponašaju BackSpace, Del i Enter tasteri, koji se serveri nalaze na listi na dijalogu za otvaranje nove veze, itd. Tačna uputstva za podešavanje potražite u TeraTerm-ovom help-u. Ne zaboravite da, kada jednom podesite sve opcije po svojoj volji, pokrenete naredbu "Setup > Save setup...". U dijalogu koji se pojavljuje ostavite podrazumevano ime fajla "TERATERM.INI". Ako ovo ne uradite, sva podešavanja će biti vraćena na početne vrednosti kada sledeći put pokrenete TeraTerm.

Najzad, TeraTerm omogućava da se tastatura potpuno redefiniše po Vašoj volji. Ovo se postiže editovanjem datoteke "KEYBOARD.CNF". Opis ovog fajla i uputstva za izmene se nalaze u fajlu "keycode.txt".


Ukoliko se odlučite za TeraTerm, želimo Vam puno sreće i uspeha u radu!