[Slika br. 913]
Vesna Milanović Maštrapović, Slađana Savić i Lidija Ralević, deo tima

Projekat "Digitalizacija predmeta iz zaostavštine Sime Lozanića" (eng. "Digitization of exhibits from Sima Lozanić's legacy"), koji finansira Ministarstvo kulture, broj 451-04-03141/2023-02, ima za cilj je da se trajno sačuva zaostavština hemičara, akademika, profesora, rektora i ministraSime Lozanića (1847-1935), koja se čuva u Zbirci velikana srpske hemije, nastavno-naučnoj jedinici Univerziteta u Beogradu - Hemijskog fakulteta.

Projekat je obuhvatao digitalno snimanje predmeta (bočica sa hemikalijama, hemijskih instrumenata i pribora) i izradu metapodataka snimljenih predmeta i pohranjivanje kompletnih snimaka u repozitorijum Audiovizuelnog arhiva i centra za digitalizaciju SANU (dalje: AVA SANU).

Članovi projektnog tima su popisali izabrane predmete iz Zbirke velikana srpske hemije i istražili poreklo i namenu, radi kreiranja kompletnih metapodataka. Predmeti su snimljeni najsavremenijim metodama i opremom za digitalizaciju. Rezultati projekta će biti javno dostupni na internet stranici AVA SANU i predstavljeni u okviru obeležavanja Godine Sime Lozanića, koju organizuje SANU.

Predloženi projekat deo je višegodišnjeg rada na proučavanju zaostavštine Sime Lozanića. U projektu učestvuju zaposleni na Hemijskom fakultetu, članovi Odbora za obeležavanje godine akademika Sime Lozanića u organizaciji SANU, kao i stručnim saradnicima AVA SANU.

Rukovoditeljka:   Slađana Savić, asistent.
Učesnici:   Vesna Milanović Maštrapović, Snežana Bojović, Lidija Ralević, Branislav Vojnović (SANU), Veselin Milunović (samostalni fotograf), Bogdan Šolaja (SANU).
Pomoć:   Goran Roglić, Biljana Tomašević, Nebojša Radović, Goran Veličković.
Foto:   Ivan Stanić, Slađana Savić, Željko Trifković.

Digitalne slagalice

Za ljubitelje slagalica odabrali smo kolekciju digitalizovanih predmeta. Slagalice potražite ovde.

Galerija

[Slika br. 903]
Hempelovi baloni za apsorpciju gasova (na metalnom postolju), visine 32,5 cm, širine 17,5 cm, dužine 30 cm; prva polovina 20. veka. Predmet je utvrđen u kulturno dobro, inventarni broj T:15 44/14. Hempelova pipeta predstavlja deo aparature za gasnu analizu tj. za određivanje zapreminske procentne zastupljenosti sastojaka smeše gasova. Čine je četiri staklena balona, staklena cev, staklena kapilara i metalni okvir. Balon koji nosi kapilaru zapremine je oko 150 cm3, dok su zapremine ostalih balona oko 100 cm3 . Hempelova pipeta pogodna je za apsorpciju ugljenik(II)-oksida iz smeše gasova nastale nepotpunim sagorevanjem goriva. Aparaturu za apsorpciju gasova konstruisao je krajem sedamdesetih godina 19. veka Bunzenov učenik nemački hemičar Hempel (Hempel). Na primerku iz Zbirke još uvek stoji etiketa sa nazivom i svrhom pipete. Nije poznat autor natpisa i vreme postavljanja etikete. (Izvor: Laboratorija velikana srpske hemije, str 28, broj 14 http://chem.bg.ac.rs/muzej/Laboratorija_velikana_nasledje_srpske_hemije-2013.pdf)

[Slika br. 902]
Veselin Milunović tokom fotografisanja aparature po Engleru za određivanje viskoziteta ulja

[Slika br. 910]
Odabir predmeta

[Slika br. 912]
Polarizacioni mikroskop ''E Hartnack'' (E Hartnack, Potsdam), visine 32,5 cm, širine 18,5 cm, dužine 17 cm; 1870-1878. god. Polarizacioni mikroskop (dimenzije mikroskopa dužina=16 cm; širina= 12 cm; visina = 29 cm) sa originalnom drvenom kutijom, koja sa gornje strane vrata ima urezan serijski broj (26823), i ključem u vratima. Prema rečima kustoskinje Zbirke minerala i stena (RGF), Alene Zdravković, ovakav mikroskop se koristi za proučavanje minerala. Na vratima, sa spoljašnje gornje strane, ima tragova postojanja etikete koja je bila zakucana za drvo. Svi delovi mikroskopa su funkcionalni. Na telu mikroskopa je urezan naziv proizvođača (E Hartnack, Potsdam), koji ukazuje na opseg godina proizvodnje (izvor: http://microscopist.net/Oberhaeuser.html ). Sa gornje i donje strane potkovičastog postolja se nalaze etikete sa inventarskim brojevima (Prirodno-Matematički fakultet, Hemijski Institut): 731 sa gornje i 323 sa donje.

[Slika br. 911]
Evidentiranje fotografisanih predmeta i provera metapodataka, Biljana Tomašević i Vesna Milanović Maštrapović

[Slika br. 901]
Deo tima

Dan evropskog akademskog nasleđa (17. 11. 2023.)

Više od 15 godina, Sima Lozanić, veliki srpski hemičar, proučavao je dejstvo struje na male molekule, čiste ili u smeši. Za te eksperimente koristio je aparaturu za elektrosintezu, a koja je prikazana i na portretu autora Uroša Predića.

Ovi eksperimenti kasnije su inspirisali druge da ih prodube i pretpostave uslove nastanka prvih organizovanih tela ili organizama.

Ovom objavom Hemijski fakultet se pridružuje obeležavanju Dana evropskog akademskog nasleđa koji organizuje Universeum, mreža evropskog akademskog nasleđa.

Predmet i portret digitalizovani su sredstvima Ministarstva kulture i u Audiovizuelnom arhivu i centru za digitalizaciju SANU.

Više o Godini Sime Lozanića, pročitajte ovde.  

[Slika br. 916]
Deo aparature za elektrosinteze, nepoznat proizvođač, visine 70 cm, širine 14 cm, dužine 38 cm, kraj 19. / početak 20. veka. Sastoji se iz velike cilindrične posude, kao osnova. U njoj se nalazi uža posuda sa šlifom na vrhu, iz koje se granaju dve uske cevi sa slavinama: jedna se nalazi direktno ispod šlifa i na polovini cevi se dalje grana ka dole (pod uglom od 90 stepeni), a druga polazi iz donjeg dela posude i izvija se ka gore (uz spoljašnji zid posude), a zatim se njen pravac izjednačava sa prvom cevi (tako da se nalaze u istoj ravni). Unutar ove posude se nalazi još jedna uža posuda, koja sadrži metalnu elektrodu sa dve žice, koje izlaze iz vrha posude. Na kraju jedne žice (zelene) se nalazi druga elektroda. Predmet je utvrđen u kulturno dobro (T:15. 44/54)

[Slika br. 917]
Portret Sime Lozanića, rad Uroša Predića (1922)

Mediji o projektu

Emisija Eureka, 25. 1. 2024. "Sima Lozanić: vitez srpske nauke" (gošća: Slađana Savić)