[Logotip projekta]

Акроним пројекта:   XPACT

Врста пројекта:   ПРИЗМА

Број уговора:   HF-182

[Facebook]   [Instagram]   [LinkedIn]   [Twitter]

Пројекат финансира:   Фонд за науку Републике Србије (Београд)

Установе реализатори истраживања:

  • Научна установа Институт за хемију, технологију и металургију (Београд) – партнер
  • Универзитет у Београду - Хемијски факултет (Београд) – координација

Предвиђено је да се пројекат реализује од 1. 12. 2023. до 30. 11. 2026.

Истраживачи

Руководилац пројекта:   Тања Д. Ћирковић Величковић, Универзитет у Београду - Хемијски факултет (Београд)

(кликнути за пун списак истраживача)

Кратак опис пројекта

Полиетилен терефталат (ПЕТ) је најчешће пронађен тип полимера откривен у људској крви. Нуспродукти реакције ПЕТ полимеризације су циклични и линеарни олигомери ПЕТ-а, такође откривени у људској крви и недавно препознати као ненамерно додане супстанце у храну, због њихове миграције из материјала за паковање хране. Циљ предложеног пројекта је дубинско истраживање процеса трансформације ПЕТ микро- и нанопластике (МНП) током симулиране ин витро дигестије у гастроинтестиналном тракту (ГИТ).

Методе: ПЕТ МП након излагања дигестивним ензимима биће хемијски окарактерисан microFTIR-ом због присуства карактеристичних хемијских модификација. Трансформације ПЕТ НП-а ће се пратити помоћу DLS-а (величина и зета потенцијал). ПЕТ олигомери који се ослобађају у течностима деловањем ензима на PET МНП биће одређивани помоћу LC/HRMS. Биорасположивост ће бити испитана у Caco-2 ћелијском моделу цревног епитела. Експерименталне методе ће бити допуњене ин силицо предвиђањима.

Новина: XPACT пројекат је изазов за једну од главних парадигми модерног друштва, да је пластика безбедна јер се не разграђује у нашем дигестивном тракту. Мали фрагменти пластике (МНП) по својим својствима могу значајно да се разликују од оригиналног материјала, и показују већу подложност хидролитичким и оксидативним условима у ГИТ. Претпостављамо да ће варење олакшати ослобађање мањих ПЕТ фрагмената из ПЕТ МНП пасивном дифузијом или разбијањем унутрашњих естарских веза.

Утицај: Наше разумевање дигестивних трансформација ове важне врсте пластике у ГИТ може да подстакне регулаторне органе да строже надгледају и контролишу ослобађање МНП-а, посебно на бази ПЕТ-а, у животну средину и промовишу употребу не-пластичних решења.

Очекивани резултати: XPACT ће продубити наше разумевање трансформације која се одвија у ПЕТ МНП, као и производа који се ослобађају дигестивном тракту. Да бисмо у потпуности истражили веру ПЕТ МНП-а у ГИТ, применићемо најсавременију методологију и развити иновативна решења за праћење ПЕТ олигомера помоћу ХРМС и ПЕТ МНП модификације која се касније могу користити у другим апликацијама.

[Graficki apstrakt projekta 1]