[Logotip projekta]

Акроним пројекта:   PhotoSCLART

Врста пројекта:   ПРИЗМА

Број уговора:   HF-195

[Instagram]   [Twitter]   [LinkedIn]

Пројекат финансира:   Фонд за науку Републике Србије (Београд)

Установе реализатори истраживања:

  • Универзитет у Београду - Хемијски факултет (Београд) – координација
  • Иновациони центар Хемијског факултета у Београду, д.о.о. Београд (Београд) – партнер
  • Научна установа Институт за хемију, технологију и металургију (Београд) – партнер
  • Институт за биолошка истраживања "Синиша Станковић" (Београд) – партнер

Предвиђено је да се пројекат реализује од 1. 12. 2023. до 30. 11. 2026.

Истраживачи

Руководилац пројекта:   Игор М. Опсеница, Универзитет у Београду - Хемијски факултет (Београд)

(кликнути за пун списак истраживача)

Кратак опис пројекта

PhotoSCLART ће развити библиотеку фотореактивних хибридних једињења засновану на склареолу (''SCL'') и артемизинину (''ART'') са потенцијалом за примену у дијагностици и терапији рака (тераностички приступ).

Карциноми који се тешко лече и чије ћелије рака су отпорне на више лекова (''MDR'') представљају изазов за лечење. Поред тога, постоји недостатак метода за њихову дијагностику. Природни производи или једињења инспирисана природом чине 50% одобрених лекова против рака. Према томе, PhotoSCLART ће креирати хемијску библиотеку деривата природних производа (''NPD''), дериватизацијом ''SCL'' и ''ART''. Синтетисаним једињењима биће испитана антипролиферативна активност како би се идентификовали најактивнији кандидати. Једињења са оптималним карактеристикама (биолошком активношћу и физичко-хемијским особинама) биће трансформисана у коњугате ''Dye-NPD''. Циљ је да добијемо фотореактивне молекуле који ће селективно ослобађати ''NPD'' у ћелијама рака или ''MDR'' ћелијама рака после озрачивања таласним дужинама видљиве светлости које нису штетне за ћелије и ткиво. На тај начин, PhotoSCLART ће пружити јединствени алат за терапију рака заснован на природним производима.

PhotoSCLART ће такође ојачати професионалне капацитете младих истраживача укључених у пројекат и подстаћи сарадњу између основних истраживања и фармацеутских компанија/акцелератора.

На крају, циљ је да покажемо да истраживања која ће бити реализована у оквиру пројекта и проистекли резултати могу имати примену у дијагностици и лечењу ''MDR'' ћелија рака.

[Graficki apstrakt projekta 1]