О Факултету |
Катедре и центри |
Студије |
Упис на Факултет |
Новости |
Збирка великана српске хемије |
Студентске организације |
Интерне стране |
Хемијски факултет Универзитета у Београду
уписује студенте у прву годину школске 2021/22. године
на студијске програме у сагласности са Болоњском декларацијом
Хемијски факултет уписује у прву годину основних и интегрисаних академских студија укупно 170 студената који се финансирају из буџета Републике Србије и 15 самофинансирајућих студената на следеће студијске програме:
Врста студија | Студијски програм | Буџет | Самофинан- сирање |
---|---|---|---|
Основне академске студије |
Хемија | 75 | 5 |
Биохемија | 45 | 5 | |
Хемија животне средине | 25 | 5 | |
Интегрисане (основне и мастер) академске студије |
Настава хемије | 25 | - |
УКУПНО | 170 | 15 |
Прву годину основних академских студија Хемије, Биохемије и Хемије животне средине, као и интегрисаних академских студија Наставе хемије можеш да упишеш ако имаш завршено четворогодишње средње образовање и положен пријемни испит.
Твоје место на ранг листи кандидата за упис утврђује се на основу општег успеха у средњој школи и резултата пријемног испита. Максималан број бодова који можеш да освојиш је 100.
Општи успех у средњој школи представља збир твојих просечних оцена из сваког разреда средње школе, помножен са 2. По овом основу можеш стећи најмање 16, а највише 40 бодова. Општи успех у средњој школи рачуна се заокруживањем на две децимале.
На пријемном испиту можеш да оствариш од 0 до 60 бодова.
Уколико имаш завршен International Baccaleurate Diploma Programme у школској 2020/21. години твој успех се утврђује тако да ти просечна оцена из прва два разреда средње школе обезбеђује минимално 8, а максимално 20 бодова (збир просечних оцена помножен са 2), док се успех на IB матури вреднује са максималних 20 бодова.
Уколико, као ученик трећег или четвртог разреда средње школе, имаш једну од прве три награде на републичким такмичењима из хемије и/или билогије које организује Министарство просвете, науке и технолошког развоја или на међународном такмичењу, признаје ти се максималан број бодова на пријемном испиту из тог предмета.
Уколико си лице са посебним потребама можеш полагати пријемни испит на начин прилагођен својим потребама. Потребно је само да их у писаном облику назначиш приликом пријаве на конкурс за упис на студијски програм и да ови захтеви буду у складу са објективним могућностима Факултета.
Након полагања пријемног испита, Факултет утврђује ранг листе према горе наведеним критеријумима. Место на ранг листи и укупан број остварених бодова одређују да ли можеш уписати прву годину, као и то да ли ће твоје студирање бити финансирано из буџета или самостално.
Можеш бити уписан на терет буџета Републике Србије (буџетски студент) ако се налазиш на ранг листи до броја одобреног за упис кандидата на терет буџета, који је одређен конкурсом, а освојиш најмање 51 бод.
Можеш бити уписан на студијски програм у статусу студента који се сам финансира (самофинансирајући студент) ако се налазиш на ранг листи до броја одобреног за упис самофинансирајућих студената, који је одређен конкурсом, а освојиш најмање 30 бодова.
На пријемни испит је потребно да донесеш документ за идентификацију - важећу личну карту или пасош, као и свој калкулатор и плаву или црну хемијску оловку.
Пријављивање на конкурс се изводи у три корака:
Потребно је да попуниш формулар на следећој адреси:
www.chem.bg.ac.rs/sp/enr_appl0.py
Пријављивање ће бити отворено од 7. до 25. јуна 2021. године.
Формулар се попуњава ћирилицом. Пази на исправну употребу малих и великих слова. После успешно изведеног попуњавања, добићеш број пријаве.
Ове године, због епидемије вируса Covid-19 није могуће пријављивање на конкурс у просторијама Хемијског факултета! Формулар мораш да попуниш код куће!
Попуни уплатницу на следећи начин:
Уплату можеш да изведеш у било којој банци или пошти.
Ако си као ученик трећег или четвртог разреда средње школе имао/-ла запажен успех на Републичком такмичењу које организује Министарство просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије, или на међународним такмичењима, ослобођен си полагања пријемног испита. Листа ових кандидата се објављује на Интернет презентацији Хемијског факултета пре почетка пријављивања. Ови кандидати треба да уплате 2.500,00 дин. као накнаду за пријаву на конкурс.
Осим попуњеног електронског формулара и уплаћене накнаде, за пријаву на конкурс потребна су ти следећа документа:
Ако си на основу постигнутог успеха на такмичењима ослобођен/-а полагања пријемног испита, потребна ти је и диплома са такмичења и једна њена фотокопија.
Уплатницу и остала потребна документа треба доставити Хемијском факултету на проверу, после чега ће пријава бити потврђена, као и учешће на конкурсу.
Фотокопије докумената кандидата који нису примљени се не враћају.
Достава докумената поштом
Због и даље актуелне епидемије вируса Covid-19, препоручујемо да се за проверу докумената користи управо овај начин!
За држављане Републике Србије са новом (биометријском) личном картом са чипом је потребан и извод из личне карте, док је за оне са старом личном картом, или новом без чипа, потребна фотокопија личне карте (обе стране!). За држављане неке друге земље, потребна је фотокопија пасоша - стране на којој се налази фотографија и лични подаци. У случају да се верификација изводи слањем потребних докумената преко поште, фотокопије сведочанстава и дипломе из средње школе морају да буду оверене! Исто важи и за дипломе са такмичења, уколико се кандидат на основу њих ослобађа полагања пријемног испита.
Неопходно је да у коверат ставиш следећа документа: извод (или фотокопију) личне карте (односно пасоша), оверене копије сва четири сведочанства из средње школе и дипломе о стеченом средњем образовању, као и уплатницу за накнаду за пријаву на конкурс. Ако си због успеха на такмичењима ослобођен полагања пријемног испита, неопходно је да пошаљеш и оверену фотокопију дипломе са такмичења.
Наведена документа треба послати на следећу адресу: Хемијски факултет, Студентски трг 12-16, 11000 Београд, ПАК 105104, са назнаком: Конкурс за упис на студије - пријава бр. [уписати број пријаве].
Пошиљка мора да стигне на Факултет до 25. јуна 2021. године у 14:00 часова, јер ће у супротном пријава бити одбачена!
Препорука је да се документа шаљу препоручено - са повратницом (потврда о пријему), или преко курирске службе.
Непосредна верификација докумената - у Студентској служби Хемијског факултета
Непосредна верификација докумената се одржава 24. и 25. јуна 2021. године од 10 до 14 часова.
Студентска служба Хемијског факултета се налази у згради Факултета у Београду, Студентски трг 12-16, приземље, соба број 327.
У овом случају фотокопије сведочанстава и дипломе из средње школе не морају да буду оверене! Оригинали се предају на увид и одмах потом враћају кандидатима, а Факултет задржава копије. Исто важи и за дипломе са такмичења, уколико се на основу њих ослобађаш полагања пријемног испита.
Распоред активности ће бити накнадно објављен!
Ако конкуришеш за упис у прву годину основних академских студија Хемије и Хемије животне средине, или интегрисаних академских студија Настава хемије, полажеш пријемни испит из хемије.
Ако конкуришеш за упис у прву годину основних академских студија Биохемије, полажеш пријемни испит из хемије и биологије.
Задатке и решења са пријемних испита из хемије из претходних година можеш пронаћи ОВДЕ.
Документа потребна за упис на Факултет су:
Трошкови уписа (индекс, такса за Универзитет, осигурање, ЗПУ) се плаћају на Факултету.
На прву годину основних студија можеш се уписати без пријемног испита уколико си:
На овај начин се можеш уписати само као самофинансирајући студент и не убрајаш се у одобрени број студената за одређени студијски програм.
Признавање броја бодова за одговарајући студијски програм обавља Комисија за признавање испита.
Потребно је да доставиш:
Ако је твој захтев одобрен доноси се решење о твом упису (Решење о упису студента).
У наведеном решењу наводи се број признатих ЕСПБ бодова, дужина трајања студија - рок у коме можеш завршити студије који се одређује као двоструки број школских година преосталих за реализацију овако уписаног програма, статус самофинансирајућег студента.
Уколико имаш држављанство Републике Србије а завршену средњу школу (или неки од разреда) у иностранству или завршен програм међународне (IB) матуре, под условом да имаш нострификовану страну школску исправу, уписујеш се под једнаким условима као и други кандидати. Уколико још немаш решење о нострификацији дипломе можеш се пријавити са потврдом Министарства да су твоја средњошколска документа поднета на нострификацију.
Уколико си држављанин/-ка Републике Србије и у школској 2020/21. години си стекао/-ла стране средњошколске исправе или имаш завршен програм међународне матуре, можеш да конкуришеш у другом уписном року за посебна буџетска места одређена Одлуком Владе за држављане Републике Србије који су стекли страну средњошколску исправу, односно завршили средњу школу у иностранству. Можеш се пријавити са решењем о нострификацији дипломе или потврдом Министарства да су твоја средњошколска документа поднета на нострификацију.
Ако припадаш српској националној мањини из неке од суседних земаља, можеш да студираш у Србији под истим условима као и њени држављани, укључујући право на буџетско финансирање. Приликом пријаве предајеш решење Министарства о нострификацији дипломе или потврду да је започет процес нострификације.
Уколико си средњу завршио/-ла у Републици Српској, не вршиш нострификацију дипломе, осим уколико се не ради о завршеном програму међународне (IB) матуре или некој другој страној средњој школи.
Поред прописане документације предајеш и изјаву у писаној форми да си припадник/-ца српске националне мањине.
Суседне земље су: Република Мађарска, Република Румунија, Народна Република Бугарска, Република Северна Македонија, Република Албанија, Босна и Херцеговина, Република Словенија, Република Хрватска и Црна Гора.
Уколико си особа са инвалидитетом можеш полагати пријемни испит на начин прилагођен својим потребама. Потребно је само да их у писаном облику назначиш приликом пријаве на конкурс за упис на студијски програм, и да ови захтеви буду у складу са објективним могућностима Факултета.
За додатне информације и консултације можеш се обратити Универзитетском центру за студенте са хендикепом на телефон 011-3370-686 или електронском поштом ucsh@rect.bg.ac.rs. Универзитетски центар за студенте са хендикепом налази се у просторијама Универзитетске библиотеке "Светозар Марковић" у улици Булевар краља Александра 71.
Упис у све године основних и интегрисаних студија за особе са инвалидитетом, Универзитета у Београду, регулисан је Правилником о утврђивању права на упис лица са инвалидитетом.
Уколико се уписујеш кроз Програм афирмативних мера за упис лица са инвалидитетом приликом конкурисања, поред обавезне конкурсне документације, доносиш и решење ректора Универзитета о утврђивању права на упис применом афирмативне мере за лица са инвалидитетом.
Рок да покренеш поступак утврђивања права на упис применом афирмативне мере је 1. јун 2021. године. Поступак покрећеш подношењем захтева Универзитетском центру за студенте са хендикепом, на прописаном обрасцу.
Уколико си припадник/-ца ромске националне мањине, можеш конкурисати за упис на студијске програме Универзитета у Београду - Хемијског факултета и кроз Програм афирмативних мера уписа које је донела Влада Републике Србије, а које спроводи Министарство просвете, науке и технолошког развоја. Овај програм подразумева подршку кандидатима приликом уписа на студијски програм, као и током студија.
Поред прописане документације приликом пријаве подносиш и Изјаву да си припадник/-ца ромске националне мањине и Препоруку Националног савета ромске националне мањине.
Уколико си држављанин стране државе, можеш се уписати на студијски програм под скоро истим условима као и домаћи држављани. Једина разлика је обавеза да, као држављанин стране државе, самостално плаћаш школарину.
За потребе пријављивања на конкурс, поред осталих докумената подносиш и решење Министарства о нострификацији исправа о завршеној средњој школи или потврду о томе да је поступак нострификације започет.
Пре уписа, као држављанин/-ка стране државе неопходно је да Факултету поднесеш доказе да си здравствено осигуран/-а за школску годину коју уписујеш и да владаш српским језиком.
Примедбе у случају техничких грешака на листи пријављених кандидата, са подацима о бодовима из средње школе, можеш уложити у одређеном року који прописује факултет.
Након пријемног испита факултет објављује прелиминарну ранг листу за све студијске програме. У року од 36 сати од објављивања ове листе можеш поднети жалбу на било какве нерегуларности поводом ранг листе или пријемних испита.
Жалбу подносиш надлежној комисији факултета, која доноси решење по жалби у року од 24 сата од њеног пријема. Имаш право и да у другостепеном поступку уложиш жалбу декану, у року од 24 часа од истека рока за доношење решења комисије по првенственој жалби. Декан доноси коначну одлуку у року од 24 часа од пријема жалбе и одлуку доставља кандидату и комисији.
Након одлучивања о жалбама факултет утврђује и објављује коначну ранг листу. По објављивању коначне ранг листе за студијски програм на сајту Универзитета обавља се упис кандидата.
Све листе се објављују на огласној табли и интернет страници Хемијског факултета.
За све додатне информације на располагању је Студентска служба Факултета, на телефон 011 / 333 66 78 (радним данима, од 9 до 15 часова) или на e-mail: studentska_sluzba@chem.bg.ac.rs.